سرزمین پارس، پروژه خط لوله گاز تاپی قرار است گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به کشورهای پاکستان و هند انتقال دهد و کار ساخت این خط لوله انتقال در ترکمنستان آغاز شده است.

پروژه تاپی پس از تکمیل مراحل ساخت آن در ترکمنستان با عبور از ولایت‌های هرات، فراه، نیمروز، هلمند و قندهار وارد پاکستان و سپس هند خواهد شد. اما به دلیل مشکلات امنیتی هنوز این پروژه در افغانستان اجرایی نشده است.

بر اساس گزارش «آذرنیوز»، «مقصد بابایف» معاون نخست وزیر ترکمنستان در نشست کابینه این کشور اعلام کرد که عربستان سعودی مبلغ هنگفتی را برای سرمایه گذاری در پروژه تاپی اختصاص داده است.

وی افزود: عربستان بر اساس توافقی که در سال ۲۰۱۶ میلادی با ترکمنستان انجام داده قرار است سرمایه گذاری قابل ملاحظه‌ای را در این پروژه انجام دهد.

هزینه ساخت خط لوله تاپی تا سقف ۱۰ میلیارد دلار برآورد شده است و بانک توسعه آسیایی، بانک اروپایی بازسازی و توسعه و کشور ژاپن برای سرمایه گذاری در این پروژه اعلام آمادگی کرده‌اند.

پیشنهاد ویژه :   خاورمیانه : گفتگو با ایسنا روز ملی خلیج پارس برای حساس کردن مردم به تهاجم به هویت فرهنگی تمدنی بود

در یک ماه گذشته وزرای دفاع و خارجه ترکمنستان از ولایت هرات بازدید کردند تا درباره آغاز ساخت خط لوله تاپی با مقامات افغانستان گفت‌وگو کنند.

«سرور دانش» معاون رئیس جمهور افغانستان پیش از این گفته بود که کار ساخت این خط لوله تا دو ماه آینده در ولایت هرات آغاز خواهد شد.

این در حالی است که اجرای تاپی سال گذشته با حضور اشرف غنی، «نارندرا مودی»، «نواز شریف» و رئیس‌جمهور ترکمنستان طی مراسمی آغاز شد اما به دلیل تنش‌ سیاسی بین کشورهای منطقه شاهد پیشرفت چندانی نبوده است.

عربستان پیش از این نیز برای مقابله با تحکیم جایگاه جمهوری اسلامی ایران در بازار صادرات گاز در منطقه تلاش کرده بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید :