انجمن حماسه‌پژوهی پارس آغاز به کار کرد

سرزمین پارس _ گروه خبر: انجمن حماسه‌پژوهی پارس آغاز به کار کرد . انجمن حماسه‌پژوهی پارس طی آیینی با حضور حماسه‌پژوهان و ادیبانی از استان پارس گشایش یافت. به گزارش سرزمین پارس به نقل از ایسنا و  روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان پارس، رییس انجمن حماسه‌پژوهی پارس در آیین گشایش این انجمن که شامگاه یکشنبه ۲۰ اسفند در مرکز اسناد و کتابخانه ملی پارس برگزار شد، به پیشینه‌ ایجاد این انجمن پرداخت.

عبدالرسول صادق‌پور از ظرفیت‌های استان پارس و اهداف انجمن حماسه‌پژوهی نام برد و افزود: بالا بودن ظرفیت پژوهش بر روی آثار حماسی به ویژه شاهنامه خوانی، کمک به ظرفیت های استان در حوزه گردشگری، توجه مردم پارس به آیین پهلوانی و زورخانه ای، علاقه شدید مردم خطه پارس به شاهنامه خوانی، تجزیه و تحلیل داستان های حماسه ملی ایران و هنرهایی که به نوعی با شاهنامه در ارتباط هستند مانند نقالی، پرده خوانی هنرهای زورخانه ای و… ضرورت شکل گیری انجمن را یادآوری می کند بنابراین با توجه به اهداف ترسیم شده ایجاد انجمن را دنبال کردیم .

او در ادامه به اهداف انجمن حماسه پژوهی پارس پرداخت و گفت: آشنا کردن دانش آموزان با حماسه ملی با همکاری آموزش و پرورش، تالیف کتاب‌های آموزش شاهنامه با محتوای آموزش خواندن، آموزش داستان ها، معرفی شخصیت ها و…، برگزاری مسابقه های مختلف در سطح مدارس اصناف و گروه های علاقه مند، تعامل با همه سازمان ها و مراکز فرهنگی انجمن های ادبی و هنری به منظور هم افزایی در توسعه علمی و فرهنگی، برگزاری کارگاه های آموزشی نقد تخصصی و تجزیه و تحلیل داستان های حماسی با استفاده از استادان برجسته استانی و کشوری و برگزاری همایش ها و جشنواره های علمی و آیینی و هنری در سطح استان و کشور از جمله هدف های این انجمن است.

پیشنهاد ویژه :   پارسی : بنیاد سعدی - آغاز آموزش زبان پارسی در بلغارستان

رئیس دبیرخانه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان پارس نیز در این آیین گفت: فردوسی افزون بر ارجمندی‌اش نزد فرهیختگان و حماسه‌پژوهان نزد مردم نیز دارای جایگاه والایی استآکادمی مطالعات ایرانی لندن (LAIS)عبدالنبی سلامی با بیان اینکه پیشینه فردوسی نزد مردم ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است افزود: اگر دیوان حافظ مو به مو نزد مردم خوانده می‌شود، اما مردم و اندیشمندان به ویژه اقوام پارس ارادت خاصی به شاهنامه دارندآکادمی مطالعات ایرانی لندن (LAIS)همچنین مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی پارس حماسه ملی شاهنامه سترگ فردوسی را هنری استثنایی که در بطن آن تار و پود والاترین جایگاه خودآگاه تاریخی مردمانی نهفته است برشمرد . کورش کمالی سروستانی گفت: در کهنه سرایی که جهانش می نامیم، انسانها زاده می شوند تا به مدد رویاها و تخیلاتشان ببالند و تا ایفای رسالت خویش بر بطن خاکی این جهان هستی، به مقابله با هرآنچه اهریمنی است، برخیزند.

او افزود: در این میان، شاهکارهای ادبی خلق می شوند تا عمیق ترین نگرش های ممکن را به ماهیت انسان بر ما عرضه کنند و بدین قرار، از این آثار می توان برای تقویت وحدت و هویت ملی بهره گرفت؛ از این منظر ضرورت بهره گیری از متون ادبی بر همگان هویداست؛ چراکه قادر خواهیم بود از این رهگذر، زندگی فکری همه اقشار مردمان جامعه را به هم پیوند زنیم .

پیشنهاد ویژه :   اندیشه سیاسی : تلاش می‌کنم صنف و تشکل‌های نشر را به یکدیگر نزدیک کنم

رئیس مرکز سعدی‌شناسی گفت: حماسه ملی شاهنامه سترگ، هنری است استثنایی که در بطن آن تاروپود والاترین جلوه گاه خودآگاه تاریخی مردمانی نهفته است که به فراخور گنجایش ها و شایستگی‌های مینوی خود، از روح جهانی برخوردارند و همواره بر آن هستند تا به فرگشتی فناناپذیر از روح قومی، که همانا یگانه انگیزه کنش ها و آرزوهای آنان است، دست یابند .

کمالی سروستانی با تاکید بر اینکه فردوسی در اوج رواج قصیده سرایی در ایران، مثنوی سرایی را برگزید، تصریح کرد: اما نه به باور ستایش معشوق و صاحبان قدرت، که در جهت سرایش شعری مستند، توام با نرم‌آهنگی کلام و سادگی بیان و در باور عشق به تاریخ و ارزش های دیرین قوم خود؛ و این امر، فردوسی را از دیگر شاعران همزمان خویش که فردگرا و تکرو بودند، متمایز کرد .

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی پارس ادامه داد: از همین روست که فرگردهای شاهنامه را مملو از تلاش ها و کوشش های پایان ناپذیر انسان هایی می یابیم که در این سپنج سرای گیتی، برای یاری اهورامزدا و نابودی اهریمن به کار می جویند . کمالی سروستانی بیان کرد: نگریستن با نگاهی انتقادی به وضعیت موجود با امید به برساختن فضایی که در آن آرمان های بشری تحقق یابد و عدالت و دادخواهی، صلح و دوستی، تساهل و مهرورزی، مفاهیمی دست یافتنی تلقی شوند؛ حرکت ناخودآگاه جمعی جامعه به سویی که در آن نشانی از بحران انسانی یافته نشود .

پیشنهاد ویژه :   پارسی : از منشور کوروش بزرگ تا اعلامیه ی حقوق بشر

او افزود: کاخ عظیمی که روزگارانی به دست توانمند فردوسی پایه ریخته شد، اینک به دانش و بخردی و هنرمدانی دیگر چون سعدی و حافظ عزت و نام آوری یافته است .

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی پارس در پایان تصریح کرد: امروز نیز برپایی خوش شگون «انجمن حماسه پژوهی پارس» در امتداد برپایی مراکزی نظیر سعدی شناسی و حافظ شناسی نشان از بختیاری مردمان این سرزمین می دهد تا این انجمن ها و مراکز در امتداد باور به اعتلای نام ایرانی و ایران زمین، همسوی با یکدیگر به کنکاش داشته ها و شرح یافته ها بپردازند .

رییس مرکز حافظ شناسی نیز با بیان اینکه فردوسی دادگستری و خردگرایی را گسترش داد، افزود: ما در فرهنگ خود شخصیت های بزرگی داریم که هریک برای خویش خورشیدی درخشان هستند از این رو ما نمی توانیم فقط به سعدی و حافظ بپردازیم هرچند که شهر ما متعلق به اینهاست.

کاووس حسنلی اظهار کرد: بدن فرهنگی ما مانند بدن فیزیکی نیازهایی دارد؛ بدن فرهنگی ما اگر سعدی و حافظ را نداشته باشد دچار ضعف و کرختی می شود .این استاد دانشگاه گفت: مولانا در فرهنگ ما می تواند ما را از آسیب ها مصون بدارد. ما نمی توانیم در شیراز فقط سعدی و حافظ داشته باشیم و اندیشه خیامی نداشته باشیم یا به فردوسی نپردازیم در حالیکه او بی گمان شناسنامه ملی ماست؛ اگر شاهنامه نبود و نباشد حتما چیز بزرگی را از دست داده ایم .

این خبر را به اشتراک بگذارید :