سرزمین پارس، این آزمون از پیِ امتحانِ اوّلیّه در بهمن ماهِ سالِ جاری برنامه ریزی شد و نهایتا ۲۲ تن از دانشجویانِ کوشای پارسی آموز که نمره های بالاتری آورده بودند، در المپیادِ مذکور شرکت کردند.


همچنین مراسم افتتاحیه این المپیاد با حضور و سخنرانی سید جواد جلالی کیاسری وابسته فرهنگی ایران در آلماتی قزاقستان، آلتینای تیمبولووا  رئیس دانشکده زبان و ادبیات قزاقی و زبان های خارجی، گلدانه سیّدعلی آوا رئیس دانشکده زبان های خارجی، امیر چناری استاد اعزامی به دانشگاه الفارابی، روزا صادیق آوا و عایشه موکاشیوا استادان زبان پارسی و دانشجویان پارسی آموز در چهار سطح  برگزار شد.


رئیس دانشکده زبان و ادبیات قزاقی و زبان های خارجی در این مراسم گفت: در دانشگاه دخترانه ژمپو، پنج زبان خارجی از جمله زبان های انگلیسی، چینی، ترکی، کره ای و پارسی تدریس می شود که باید بگوییم نسبت به زبان های دیگر، جایگاه زبان پارسی در این دانشگاه بسیار مهم است، چون وابستگی فرهنگی ایران در آلماتی برای گسترش زبان پارسی در قزاقستان اهمیت بیشتری می دهد و از پارسی آموزان ما حمایت جدّی به عمل می آورد.


وی در همین باره افزود: به عنوان مثال، با حمایت مالی وابستگی فرهنگی ایران، تاکنون چهار تن از دانشجویان پارسی آموز این دانشگاه در دوره دانش افزایی زبان پارسی بنیاد سعدی که در شهر تهران برگزار ، شرکت کرده و از جاهای دیدنی ایران بازدید کردند. در این دوره، دانشجویان توانستند زبان پارسی را بیشتر یاد بگیرند و تجربه کاری بهتری کسب کنند.


در بخش دیگری از مراسم، جلالی کیاسری، وابسته فرهنگی ایران در آلماتی گفت:یاد گرفتن زبان پارسی برای مردم و نسل جوان قزاق بسیار مهم است. چون اطّلاعات بسیار زیادی راجع به تاریخ و گذشته قوم قزّاق و دیگر اقوام آسیای مرکزی در منابع قدیمی پارسی نوشته شده است. همچنین مردم قزّاق و ایرانی ها از زمان های گذشته،  سنّت های مشترک و پیوندهای دوستی و آشنایی با یکدیگر داشته اند. 


وی ادامه داد: دانشجویانی که زبان پارسی را فرا می گیرند، هر کدام شان در آینده، یک پُلِ فرهنگی خواهند شد که این رابطه ها و پیوندها را با شایستگی ادامه دهند.


وابسته فرهنگی ایران همچنین در خصوص این المپیاد توضیح داد: امروز «المپیاد زبان پارسی» برای دانشجویانی که زبان پارسی را به عنوان زبان دوّم یاد می گیرند، برگزار می شود و متشکّل از چهار مرحله سئوالات تستی، مهارت شنیداری، مهارت گفتاری و مهارت نوشتاری است.


وی افزود:  ما برای دوازده تن از دانشجویان گرامی که نمره خوب و عالی کسب کنند، جایزه ویژه در نظر گرفتیم. همچنین سه یا چهار پارسی آموز کوشا و موفّق را برای شرکت در دوره دانش افزایی زبان پارسی که تابستان هر سال از سوی «بنیاد سعدی» در تهران برگزار می شود، به ایران اعزام خواهیم کرد تا این عزیزان از نزدیک با فرهنگِ زیبا و ارزشمندِ ایرانی که برای قزّاق ها نیز جالب و جذّاب است، آشنا بشوند.


بنا بر اعلام این خبر،  «المپیاد زبان پارسی» به مدت سه ساعت برگزار شد و در پایان، استادان زبان پارسی، دوازده نفرِ برتر را انتخاب کردند..


همچنین، لوحِ تقدیری به پاس زحماتِ دو تن از آموزگاران پرتلاش زبان پارسی در دانشگاه دخترانه ژمپو و استادِ اعزامی، دکتر چناری، در حضور ریاستِ دانشکده و دانشجویانِ پارسی آموز، به آنان اعطا شد.


همچنین، این تورنمنتِ علمی و آموزشی در یکی از نشریاتِ قزّاقستان، انعکاسِ رسانه ای پیدا کرد.  


زبان پارسی در دانشگاه دخترانه ژمپو از سال ۲۰۰۷ میلادی به عنوان زبان دوّم خارجی تدریس می شود و بیش از ۸۵ نفر پارسی آموز در این دانشگاه، زبان پارسی را به عنوان زبان دوّم فرا می گیرند.پیشنهاد ویژه :   پارسی : حضور ایران در جهان باستان

این خبر را به اشتراک بگذارید :