نشست علمی و تخصصی زبان پارسی تجلی گاه ارزش های معنوی و انسانی در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برگزار شد.


سرزمین پارس به نقل از خبرگزاری صدا وسیما، در این نشست که با حضور اساتید و دانشجویان زبان پارسی برگزار شد ارزش های معنوی و انسانی در اشعار بزرگتن زبان پارسی در ادوار مختلف بررسی شد.

آیت الله «محمد هادی عبدخدایی» عضو مجلس خبرگان رهبری مهمان ویژه ی این نشست با تاکید بر ضرورت استفاده از محتوای غنی آثار به جای مانده بزرگان ادب گفت: انتظار می رود سرایندگان اشعار پارسی بیشتر درباره خداوند بزرگ بسرایند .

دکتر «احسان الله شکراللهی» رییس مرکز تحقیقات زبان و ادب پارسی رایزنی فرهنگی ایران در دهلی نو هم گفت: زبان و ادب پارسی با مضامین اخلاقی و عرفانی و ارزش های معنوی و انسانی همواره آمیخته بوده است و با بررسی اشعار شعرا در می یابیم که بیت بیت اشعار شعرای زبان پارسی در طول هزار سال گذشته حاوی پیام های اخلاقی و ارزش های انسانی است.

حجت الاسلام و المسلمین «بی آزار شیرازی» عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی هم با بیان اینکه ادبیات پارسی با بهره گیری از قرآن کریم همواره در طول تاریخ نقش سازندگی داشته است ، گفت: شعرای بزرگی همچون سعدی ، مولانا و حافظ ارزش های معنوی و قرآنی و مضامین اخلاقی را در جامعه احیا کردند و آنها را در بین جمعیت مسلمانان به ویژه مسلمانان پارسی زبان به فرهنگ تبدیل کردند.

دکتر «شریف حسین قاسمی» استاد بازنشسته زبان پارسی دانشگاه دهلی ادب پارسی را مترادف اخلاق عنوان کرد و گفت: ادبیات مشرق زمین ادبیات مذهبی است و مذهب هم چیزی جز اخلاق و معنویت نیست.

دکتر «محمود واعظی» عضو هیات علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران هم گفت: شعرا و اندیشمندان زبان پارسی وظیفه دارند در عصر حاضر معنویتی را که از نسل های گذشته در زبان و ادبیات پارسی به ما منتقل شده است را بر اساس اسلام و قرآن به نسل های بعدی منتقل کنند.

زبان پارسی بخشی از فرهنگ مشترک ایران و هند است اکنون هم دربیش از ۱۰۰ کالج و دانشگاه هند زبان پارسی تدریس می شود. در این نشست شعرای پارسی گوی هندی اشعاری را با مضامین معنوی و اخلاقی را خواندند.


پایان خبر


پیشنهاد ویژه :   اندیشه سیاسی : پیش‌بینی تمهیدات لازم برای اجرای طرح کانون، مدرسه
این خبر را به اشتراک بگذارید :