سرزمین پارس به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، از سوی وابستگی فرهنگی ایران در آلماتی قزاقستان و اتاق ایران دانشگاه الفارابی، المپیاد زبان پارسی با حضور سید جواد جلالی‌کیاسری، وابسته فرهنگی ایران در آلماتی، ایکتیار پالتوره، رییس دانشکده شرقشناسی دانشگاه الفارابی، رشید سیراژ اولی، رییس کرسی زبان‌های خاورمیانه و آسیای جنوبی، امیر چناری، استاد اعزامی و خانم آیمان بارانبایوا، استاد زبان پارسی و دانشجویان این رشته در محل دانشکده شرقشناسی دانشگاه الفارابی برگزار شد.


ایکتیار پالتوره، رییس دانشکده شرقشناسی دانشگاه الفارابی در سخنان خود، از همکاری و حمایت وابستگی فرهنگی ایران در آلماتی قدردانی کرد و گفت: با پشتیبانی وابستگی فرهنگی ایران، ۷ تن از دانشجویان رشته زبان و ادبیات پارسی، مورد حمایت بنیاد سعدی قرار گرفتند.


وی به برگزاری هفته زبان پارسی در دانشکده شرقشناسی دانشگاه الفارابی اشاره و بر ادامه پشتیبانی وابستگی فرهنگی ایران از فعالیت‌های آموزشی جهت توسعه زبان پارسی در قزاقستان تأکید کرد.


جلالی‌کیاسری، وابسته فرهنگی ایران در آلماتی در سخنانی، گفت: المپیاد زبان پارسی تدبیری برای ارتقای سطح دانش زبانی و دیگر آگاهی‌های فرهنگی و آموزشی پارسی‌آموزان است و نهایتا به یادگیری بهتر این زبان می‌انجامد.


وی همچنین، به جایگاه و اهمیت زبان پارسی در قزاقستان اشاره کرد و گفت: بسیاری از منابع و متون تاریخ و ادب قزاقی یا در کتب قدیمی پارسی منعکس شده و یا تحت تأثیر نوشته‌ها و افکار بزرگان ادب پارسی بوده است.


امیر چناری نیز، در ادامه این مراسم درباره مراحل برگزاری المپیاد و گروه بندی دانشجویان سخن گفت.


بنابر اعلام این خبر، در مراسم اختتامیه این المپیاد، به چهار تن از دانشجویان برگزیده، لوح تقدیر و جوایزی به رسم یادبود از سوی وابستگی فرهنگی ایران در آلماتی اهدا و همچنین، به پاس تقدیر تلاش استادان و دیگر دانشجویان، به هر کدام از آنها گواهینامه حضور در المپیاد اعطاء شد.


گفتنی است، این المپیاد برای دانشجویان مقطع لیسانس و فوق لیسانس رشته زبان و ادبیات پارسی برگزار شد که پس از برگزاری امتحان اولیه، ۱۲ تن از دانشجویان در چهار سطح در المپیاد مذکور شرکت کردند.


پایان خبر

پیشنهاد ویژه :   اندیشه سیاسی : عرضه کتاب گفت‌وگو با غلامحسین ابراهیمی دینانی

این خبر را به اشتراک بگذارید :