سرزمین پارس، در این نشست که قهرمان سلیمانی، معاون سابق پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات، فرهاد پالیزدار، معاون بین الملل بنیاد سعدی، تکتم پریزاد، کارشناس اروپای شرقی ، شجاعی و  کریمی استادان زبان روسی در ایران و  … و استادانی از کشور روسیه و اوکراین  حضور داشتند، با ارائه گزارشی از وضعیت فعلی زبان پارسی در این دو کشور، پیشنهاداتی برای حل مشکلات مورد بررسی قرار گرفت.


در ابتدا، معاون بین الملل بنیاد سعدی ضمن معرفی کوتاهی از فعالیت های بنیاد سعدی، از تشکیل این جلسه با حضور خود استادانی که در این دو کشور از نزدیک با وضعیت زبان پارسی آشنا هستند، ابراز خرسندی کرد.


سپس تکتم پریزاد، گزارشی از اطلاعات موجود در این دو کشور و تعداد استادان اعزامی، دانشگاه ها و کلاس های زبان پارسی ارائه کرد و گفت: یادگیری زبان پارسی در روسیه در اوایل قرن ۱۸ میلادی شروع شد و پادشاه روسیه در سال ۱۷۱۶ پنج نفر از دانشجویان مدارس مسکو را انتخاب و به ایران فرستاد تا زبان پارسی را یاد بگیرند و این شروع تا به امروز ادامه یافت. در سال های اخیر، با توجه به روابط خوب دو کشور، تمایل جوانان و حتی بزرگسالان به آشنایی با ایران امروز و فراگیری زبانف ارسی دوچندان شده است.


وی گفت: در روسیه، برای پاسخگویی به این نیازها و بهره گیری از فرصت فراهم شده و ارتباط با ۲۳ مرکز علمی، دانشگاهی در اقصی نقاط روسیه که زبان پارس در آنها تدریس می شود، ایجاد یک ساختار مناسب و تخصیص منابع انسانی و امکانات مناسب برای این امر ضروری است. براین اساس رایزنی فرهنگی در آذرماه ۱۳۹۴ اقدام به تاسیس مرکز زبان پارسی کرد که می توان آن را نقطه عطفی برای ایجاد تحول در گسترش زبان پارسی در روسیه و حتی منطقه روس زبان دانست.


پریزاد افزود: در این راستا، بنیاد سعدی نیز اقدام به اعزام سه استاد به قازان، ولادی قفقاز و دانشگاه ماخاچ قلعه داشته است و آقای بشردوست نیز از طرف وزارت علوم اعزام شده بودند که البته دوره ماموریت ایشان به پایان رسیده. بنیاد همچنین شش دوره دانش افزایی ویژه کشور روسیه برگزار کرده ایم که از جمله آن، دو دوره از قازان، دانش آموزان آستاراخان و دوره ویژه دانشجویان از سراسر روسیه بوده است.


کارشناس کشورهای اروپای شرقی درباره وضعیت زبان پارسی در اوکراین همچنین گفت: در این کشور، خانم سوسن جبری استاد اعزامی از وزارت علوم هستند که فعالیت خوبی در آموزش زبان پارسی داشته و دارند، ضمن آنکه علاقه‌مندان زیادی در کشور اوکراین به زبان پارسی وجود دارد و به غیر از دانشگاه ها، در شهر کیف هم مدرسه زبان های شرقی وجود دارد که در آن زبان پارسی تدریس می ­شود.


وی با اشاره به سفر معاون سابق امور بین الملل بنیاد سعدی در اسفند سال ۹۵ به اوکراین گفت: در این سفر دیدارهای خوبی انجام شد و تفاهم هایی صورت گرفت که براساس آن قرار شد کمک هزینه هایی پرداخت شود و ۴ رایانه نیز خریداری و به گروه زبان پارسی این کشور اهدا شد. کتابهای تالیفی بنیاد سعدی نیز برای این مراکز ارسال شده است.


بنا بر این گزارش در این نشست، دکتر عباس نجار، معاون آموزش بنیاد سعدی نیزبا اشاره به سفر اخیرش به مسکو برای برگزاری چهاردهمین المپیاد زبان پارسی، گفت: امسال بنیاد سعدی در برگزاری المپیاد نقش جدی داشت و نوع سوالات تاحدود زیادی تغییر کرد به گونه ایی که در سالهای قبل بیشتر سوالات از ادبیات پارسی بود و کمتر مباحث آموزشی مطرح بود، اما امسال بیشتر به مهارت های زبان پارسی و سپس ادبیات پرداخته شد.


وی با بیان اینکه سطح زبان آموزان شرکت کننده در المپیاد بسیار خوب بود، گفت: یکی از پارسی آموزان درباره پیروزی انقلاب اسلامی متن خوبی را که نوشته بود قرائت کرد و  این نشان می داد که با اینکه در ایران زندگی نکرده بود اما توانسته بود واژه های درست از نظر معنی و دستور انتخاب کند و متن زیبایی بنویسد.


پس از آن  استادان زبان پارسی از کشور روسیه و اوکراین نیز که برای شرکت در دوره تربیت مدرس در بنیاد سعدی حضور داشتند، به بیان نظرات خود درباره وضعیت زبان پارسی در کشورشان پرداختند.


کاترینا، استاد زبان پارسی در سن پترزبورگ ضمن تشکربرای حضور در دوره تربیت مدرس، گفت: این دوره از جمله کلاس های آموزش مهارت های چهارگانه زبان و کتاب های تالیفی بنیاد بسیار برای ما مفید بود و دست پر به کشورمان برمی گردیم.


وی با بیان اینکه شهر سن پترزبورگ با پنچ میلیون جمعیت، نسبت به شهرهای دیگر همچون قازان و آستاراخان، پارسی آموز ندارد و تنها در یک دانشگاه زبان پارسی تدریس می شود و دوره های آزاد نیز تازه شروع کرده ایم. همچنین کتاب های پارسی در کتابخانه های ما بسیار کم و همچنین قدیمی هستند و برای سطح مقدماتی مفید نیست که امیدوارم این مشکل به زودی برطرف شود.


ماکسی از دانشگاه دولتی مسکو در این جلسه گفت: خوشبختانه ما در مسکو مشکلات خاصی برای آموزش زبان پارسی نداریم چرا که در حدود ۱۰ دانشگاه زبان پارسی تدریس می شود و چند موسسه خصوصی نیز زبان پارسی آموزش می دهند و مرکز زبان پارسی در رایزنی فرهنگی نیز فعالیت دارد بنابراین باید بیشتر تمرکز بر روی شهرهای دیگر باشد تا آنها هم در این زمینه تقویت شوند.


 الهه کریمی، دانش آموخته زبان روسی در روسیه و استادیار گروه مطالعات دانشگاه روسیه نیز در این نشست اظهار داشت: با توجه به تعاملات خوب روسیه و ایران، لازم است که زبان پارسی در این کشور بیشتر مورد توجه قرار گیرد و در آموزش زبان ، از تجربیات کشورهای دیگر استفاده کنیم.


 پروفسور الگ کشانفسکی استاد زبان پارسی از کشور اوکراین نیز با بیان اینکه علاقه مند به زبان پارسی در کشور اوکراین زیاد است اما هرسال از تعداد داوطلبان دانشگاه کاسته می شود، گفت: یکی از دلایل را می تواند نداشتن مرکز زبان پارسی و رایزنی فرهنگی در اوکراین دانست، همچنین سال گذشته هیچ یک از دانشگاهها نتوانستند گروه زبان پارسی تشکیل دهند.


وی گفت: کمبود منابع پژوهشی و دسترسی مشکل به منابع الکترونیک ایران نیز از دیگر مشکلات برای رشد زبان پارسی است.


ایرنا لوچکو، دیگر استاد زبان پارسی در اوکراین کمبود منابع آموزش زبان پارسی را از مشکلات حاضر درکشورش عنوان کرد و گفت: زبان های دیگر از جمله زبان چینی در کشور ما بسیار در حال توسعه است و در کنار زبان انگلیسی قرار گرفته است و ما برای جلب نظر ریاست دانشگاه جهت برگزاری کلاس های زبان پارسی نیازمند معرفی بیشتر  ایران هستیم.


وی گفت: کسی که می خواهد زبان پارسی یاد بگیرد با فردی که زبان انگلیسی یا چینی می خواهد بیاموزد بسیار متفاوت است، چرا که برای زبان و ادبیات پارسی باید تمدن ایران را خیلی دوست داشته باشد.


 قهرمان سلیمانی، معاون سابق پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات که در آینده نزدیک مسولیت رایزنی فرهنگی روسیه را برعهده خواهد گرفت نیز تشکیل این جلسه را بسیار مفید دانست و گفت: اطلاعات خوبی درباره وضعیت زبان پارسی در این کشورها کسب شد و درباره اوکراین هم در سازمان فرهنگ و ارتباطات به دنبال آن هستیم که رایزنی فرهنگی در اوکراین راه اندازی کنیم.


 شجاعی، دیگر استاد زبان روسی نیز در این جلسه گفت: ما برای آموزش زبان پارسی در سطوح پایین تر، به جای اعزام استاد ، می توانیم مدرسی با دانش تدریس زبان پارسی اعزام کنیم و اعزام استادان برای سطوح تخصصی و پیشرفته انتخاب شوند .


قاسمی، کارشناس روسیه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این نشست گزارشی از اقداماتی که این سازمان در روسیه برای گسترش زبان پارسی در روسیه انجام داده است، سخن گفت.


پایان خبر


پیشنهاد ویژه :   اندیشه سیاسی : کتابفروشی‌ها مرکز اکوسیستم ادبی‌ هستند

این خبر را به اشتراک بگذارید :